Інститут оздоровлення і відродження народів України
Благодійний фонд "Небодарний цілитель"
Інститут молекулярної біології і генетики Національної Академії Наук України
ukr
rus eng





Лаконiс американський (фiтолака) сорт "Полiське гроно"


Сорт одержано оригiнальним методом спрямованої змiни спадкової iнформацiї. Народна назва цiєї рослини - багрина, що свiдчить про використання барвника у побутi, харчовiй i текстильнiй промисловостi.

Ця велика i гарна багаторiчна трав'яниста рослина заввишки 1-3 м походить з Пiвнiчної Америки. Росте в дикому виглядi i культивується в Югославiї, Болгарiї, Угорщинi, на Кавказi, Закавказзi i в Криму. Цвiте у червнi-серпнi. Корiнь товстий, веретеноподiбний, вагою до 10-15 кг. Стебло прямостояче, гiллясте, зелене або червонувато-зелене. Листки яйцевиднi або яйцевидно-елептичнi, загостренi, довжиною 5-20 см. Квiти дрiбнi, бiлувато-зеленi, з поступовим червонястим вiдтiнком, зiбранi в довгi (до 10-30 см) кетяги. Плоди ягодоподiбнi, соковитi, 0,5-1 см в дiаметрi у виглядi багаторядного грона, що звисає. Колiр вiд червонуватого до темно-фiолетового. Цi грона прикрашають рослину до пiзньої осенi, якщо такi ласощi не помiтять птахи. Насiння чорне, блискуче, дещо бобовидне, завдовжки бiля 3 мм. Вага 1000 насiнин 2,5-3 г. Насiння дозрiває у серпнi-вереснi.

Хiмiчний склад. У свiжих коренях знайденi алкалоїди (до 0,25%), особливо фiтолакцин (фiтолакатоксин), ефiрна олiя до 0,1%. В листi, стеблах i ягодах є сапонiни, в листках до 300 мг% вiтамiну С, в ягодах i насiннi багато вiтамiнiв групи В i РР, цукрiв, стiйкий фарбник, що має промислове значення.

Використання. Рослина використовується в промисловостi (парфуми, харчовi фарбники з ягiд), i в медицинi (ягоди, листя, стебла i особливо коренi). Дуже продуктивний медонос. В народнiй медицинi вiдвар i настої всiх частин рослини вживають як проносний, блювальний, сечогiнний, протиглисний, протимiкробний, протипухлинний засiб, при захворюваннях нирок, печiнки, суглобiв, при виразках шлунково-кишкового тракту. В Англiї та Нiмеччинi рiдкий екстракт з коренiв - фiтолакцин та порошок рекомендують при запорах, ожирiннi, при ревматизмi, як заспокiйливий засiб, для лiкування фарингiтiв, тонзилiтiв. Коренi використовуються при виготовленнi таких препаратiв, як ангiноль, мерифiт, акофiт. 10% спиртова настоянка з коренiв - ефективний засiб при радикулiтах, невритах, особливо невритi трiйчастого нерву i запаленнi плечового сплетення (плексит). Останнiм часом встановлена ефективнiсть фiтолаки при вiрусних хворобах i для боротьби з курiнням.

Для худоби рослина отруйна.

На основi соку з ягiд лаконосу нами розроблено технологiю одержання стiйкого природного фарбника "Лакофарб", який залежно вiд концентрацiї фарбує харчовi продукти i тканини в темно-рубiновий, гранатовий або фiолетово-червоний колiр. Фарбник не токсичний, стiйкий до дiї свiтла, добре зберiгається у звичайних умовах.

Агротехнiка вирощування. Насiння висiвають пiд зиму або ранньої весни в затiнених мiсцях на глибинi 1-2 см. Через мiсяць пiсля появи сходiв розсаджують на постiйне мiсце. Вiддаль мiж рослинами не менше 30 см. Цю прекрасну рослину "допомагають" вирощувати птахи. Рослини, що виросли пiсля поїдання ягiд птахами швидше ростуть i бiльш масивнi. На присадибних дiлянках аматорiв з Коростенщини завдяки такому способу розмноження вдалося одержати чудовi декоративнi рослини-гiганти з стеблами довжиною 3-7 метрiв, на яких звисають до 3 кг барвистих ягiд. Сорт "Полiське гроно" можна вирощувати на всiй територiї Європи. На зиму присипають листям, соломою, гноєм.

Сорт рекомендований до сортовипробувань.



    Copyright © 2004  All Rights Reserved