Інститут оздоровлення і відродження народів України
Благодійний фонд "Небодарний цілитель"
Інститут молекулярної біології і генетики Національної Академії Наук України
ukr
rus eng





КАВБУДЕК


Кавбудек - це молекулярний гібрид кавуна і гарбуза, що одержаний за оригінальною технологією. Кавбудек належить до родини гарбузових Cucurbitaceae, роду Cucurbita.

Біологічні особливості. Рослина середньостигла . Як і інші гарбузові має добре розвинену стержневу кореневу систему. Стебло повзуче, гіллясте, порожнє, довжиною до 2 м. Листя п'ятипале, слабо виямчате, знизу шершаве. Центральний фрагмент листа загострений, а бокові - округлі. Квіти великі, оранжово-жовті.

Плід (ягода) округлий, зрідка видовжений, середніх розмірів з світло-зеленими смугами (10-12) на жовтому фоні. Шкірка тонка і дуже тверда. М'якуш щільний, світло-оранжового кольору, твердий, товщиною 2,5-4 см. Маса плоду 3-5 кг. Кількість плодів на рослині від 1-2 до 3-5.

Насіння біле, гладке, видовжене, довжиною 1,8-2 см. Вага 1000 насінин 140-180 г. З плодів однієї рослини збирають до 1,5 кг цілющого насіння (3-5% маси).

Використання. Кавбудек використовують як технічну (олійну), кормову та дієтичну культуру. Порівняно з кавбузом він менш солодкий (2-5% цукрів), але вміст високоякісної олії в насінні становить 45-55%.

Завдяки наявності значної кількості бета-каротину, фруктози, білків, ферментів, вітамінів, мінеральних речовин та пектину кавбудек використовують для згодовування тваринам і птахам окремо або в суміші з зерном, борошном, комбікормом, соломою. Використання кавбудека як кормової культури добре впливає на якість продукції та здоров'я тварин і птахів.

Агротехніка вирощування. Вона типова для гарбузових. Під кавбудек треба відводити ділянки, які добре прогріваються, краще з супіщаними, легко- і середньосуглинистими, багатими органікою, плодородними, некислими грунтами.

Кращими попередниками є картопля, капуста, цибуля, коренеплоди. На одному і тому ж місці кавбудек вирощують 4 роки.

Догляд за кавбудеком полягає в регулярному прополюванні, розпушуванні грунту та підживленні рослин. За період вегетації бажано рослини 2 рази підживити органічними добривами: коров'яком (1:10), гноївкою (1:4), пташиним послідом, що перебродив (1:15). Під кожну рослину виливають по 2 л одного з цих розчинів. Після утворення 5-6 листків рослини прищипують для швидкого відростання бічних пагонів, на яких з'являються зав'язі плодів.

Збирають кавбудек після достигання плодів до настання заморозків. Чим краще визріють плоди, тим краще вони будуть зберігатися. Зберігають їх у сухому прохолодному місці з доброю ветиляцією.

Оскільки кавбудек - це бджолозапильний гібрид, то для приваблення бджіл, інших комах, по краях ділянки виссівають соняшник, кріп, коріандр.

Кавбудек дає високі врожаї (до 50 т/га) за звичайної для гарбузових технології вирощування на всій території з помірним кліматом. В умовах Київської області в окремих фермерських господарствах з кожної сотки землі одержано більше як по тонні плодів.



    Copyright © 2004  All Rights Reserved